
Gospodarz Targów Dziedzictwa 2025
Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu

Gospodarz Targów Dziedzictwa 2025
Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu, malowniczo położona nad Odrą w Kampusie Grunwaldzkim Uniwersytetu Wrocławskiego, będzie gospodarzem wiosennej edycji Targów Dziedzictwa w 2025 roku. Pełniąc funkcje ogólnouczelniane, dydaktyczne i naukowe, Biblioteka działa również jako ogólnodostępna biblioteka publiczna, promując naukę i kulturę w społeczeństwie.
Misja i Zbiory
Misją Biblioteki jest wspieranie procesów naukowo-badawczych i edukacyjnych na Uniwersytecie Wrocławskim oraz zaspokajanie potrzeb biblioteczno-informacyjnych użytkowników zewnętrznych. Zbiory Biblioteki, wraz z bibliotekami specjalistycznymi UWr, liczą ponad cztery miliony woluminów, obejmując publikacje ze wszystkich dyscyplin wiedzy reprezentowanych na Uniwersytecie, ze szczególnym uwzględnieniem nauk humanistycznych i społecznych.


Specjalne Kolekcje
Biblioteka specjalizuje się w gromadzeniu tzw. silesiaców i lusaticów w ramach kolekcji śląsko-łużyckiej, związanej z Wrocławiem, Śląskiem i Łużycami. Kolekcja ta jest jedną z największych w Europie i dostarcza materiałów źródłowych dokumentujących wielonarodowościową kulturę i historię regionu. Wśród zbiorów specjalnych Biblioteki znajdują się m.in. największa w Polsce kolekcja iluminowanych rękopisów średniowiecznych oraz jeden z największych w Europie zbiór starych druków, w tym inkunabułów. Biblioteka posiada również cenne muzykalia, kartografikę oraz zbiory graficzne, z których wiele jest prezentowanych w Bibliotece Cyfrowej UWr.
Regionalny GLAM
Biblioteka Uniwersytecka jest inicjatorem i założycielem Regionalnego GLAM (Galleries, Libraries, Archives, Museums), który od 2018 roku animuje współpracę instytucji kultury Dolnego Śląska. Koncepcja współpracy w ramach Regionalnego GLAM zakłada wykorzystanie synergii kompetencji rozwijanych w poszczególnych instytucjach w celu optymalizacji kosztów i zwiększenia efektywności realizacji ich misji.


Technologia i Współpraca
W dobie rozwoju technologii cyfrowych, instytucje GLAM, takie jak muzea, archiwa i biblioteki, mogą prezentować swoje kolekcje online i udostępniać je za pomocą metadanych. Wspólne wyzwania obejmują zapewnienie łatwego dostępu do cyfrowych treści i usług oraz ich wykorzystanie przez społeczność. Technologia umożliwia prezentowanie obiektów cyfrowych w przestrzeni wirtualnej w sposób ujednolicony, z zachowaniem tożsamości instytucji, z których pochodzą. Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu otwiera się na współpracę w tym zakresie i zaprasza do udziału w wiosennej edycji Targów Dziedzictwa.